Let’s travel together.

تور شمال – بهترین مناطق شمال برای مسافرت | با هم گشت

۴۹۳

بهترین مناطق شمال ایران برای مسافرت

تور شمال – یکی از بهترین مناطق توریستی که باب میل و پسند همه ی ایرانیان در اقصی نقاط کشور نیز هست، استان های گیلان و مازندران است که در اصطلاح ما ایرانی ها در هنگام مسافرت کاملا با هم یکی شده و آن را به عنوان شمال می شناسیم و سریع برای هر مناسبتی به سمتش روانه می شویم. اما بهترین مناطق شمال برای مسافرت کدام مناطق هستند؟ در ادامه با با هم گشت همراه باشید تا به اتفاق هم بررسی کنیم که بهترین مناطق برای مسافرت و اقامت در شمال کجا هستند. با این حال، شمال تنها در این دو استان خلاصه نمی شود. در استان هایی مانند گلستان و البرز نیز می توانید به سراغ طبیعت ها و جنگل هایی بسیار زیبا بروید. مکان هایی که برای طبیعت دوستان و سفرهای طبیعت گردی می تواند مقصدی عالی با ویژگی های منحصر به فرد باشد. در ادامه شما را با بهترین مناطق شمال ایران برای سفر آشنا می کنیم.

جنگلهای زیبای شمال

هزار جریب

اگر بخواهیم منطقه مابین استان گلستان و مازندران را نام ببریم، بایستی به کوه های هزار جریب اشاره کنیم. کوه های سرسبز و دیدنی که در میان بخش های شهری مانند بهشهر، نکا، ساری و سوادکوه قرار گرفته است. اما اگر دقیق تر بخواهیم به این موضوع دقت کنیم بایستی منطقه گردشگری و پر بازدید آن را، مربوط به شهر بهشهر بدانیم. دو منطقه دو دانگه و چهاردانگه در هزار جریب تشکیل دهنده تمام هزار جریب است. همچنین یکی از دلایل مطرح بودن این منطقه حتی برای عاشقان محیط زیست، منطقه شکار ممنوع هزار جریب است. تور شمال

 • مسیر دسترسی: بهترین مسیر، مسیر بهشهر است که بایستی از این شهر و از بهشت فاطمه و علی تپه بگذرید. منطقه ای به نام پاسند را رد کنید و در نهایت وارد جاده ۱۸ کیلومتری پاسند شوید. این جاده ماسه ای بوده بنابراین در هنگام باران و مرطوب بودن زمین، با ماشین شخصی بهتر است وارد این مسیر نشوید یا از ماشین های شاسی بلند استفاده کنید. بلیط هواپیما
ماسوله

فریدون کنار

از شهرهای کناره ساحل خزر است که در میان شهرهای آمل، بابل، بابلسر و محمود آباد قرار گرفته است. این شهر هم از جمله شهرهای مازندران است که در میان بهترین مناطق شمال کشور نامش را خواهید شنید. این شهر با ساحل ماسه ای به امتداد ۱۰ کیلومتری که دارد از قدیم الایام مکانی برای تفریح بوده و هم اکنون به خاطر محیط زیست درنای مشهور سیبری به نام امید مشهورتر شده است. منطقه های تاریخی و قدیمی شهر به نام های دامگاه پرندگان ازباران و سوته پل دیدن دارند. زمین های شالیزاری منطقه به همراه بازار بزرگ ماهی فروشان، باغ پرندگان و پارک های جنگلی مانند زاهدکلا و سوته از دیدنی های فریدون کنار هستند.

جدای از مناطق دیدنی شهر، تالاب فریدون کنار ارزش زیست محیطی بسیار بالایی داشته و همه ساله میزبان پرندگان مهاجر مختلفی است. این تالاب با قوهای وحشی زیباتر از همیشه می شود.

 • مسیر دسترسی: جاده فیرزوکوه به سمت آمل را طی نمایید. از سمت جاده محمود آباد ورودی بیشه کلا بروید تا در نهایت به فریدون کنار برسید. تور شمال با هم گشت
مرداب انزلی

آلاشت

از طبیعت هایی است که شما را وارد رویا می کند. منطقه ای کوهستانی، سرسبز در فصل های گرم سال و برفی در فصل های سرد سال بوده که در منطقه سوادکوه مازندران قرار گرفته است. خود کلمه آلاشت به معنی آشیانه عقاب بوده که به دلیل بلندی این منطقه به آن گفته می شود. روستای آلاشت هم یکی از زیباترین روستاهای شمالی ایران بوده که گردشگرانی که از آن دیدن کرده اند قطعا نام آن را در میان بهترین مناطق شمال قرار گرفته اند. از مکان های دیدنی این منطقه، رصدخانه آن است. آبشارها و غارهای جذابی مانند سرخ غار نیز در نزدیکی این جاذبه وجود دارند. اگر به آلاشت سفر کردید از محله های مختلف آن حتما دیدن کنید. تور شمال

 • مسیر دسترسی: مسیر آلاشت از سمت تهران از جاده فیروزکوه می گذرد. بعد از شهر پل سفید دو راهی آلاشت را وارد شوید. جاده سمت چپ را ادامه دهید تا بعد از طی کردن ۳۷ کیلومتر (۴۵ دقیقه رانندگی) به آلاشت برسید.
عباس آباد

عباس آباد

یکی از شهرستان های مازندران و بهترین مناطق شمال برای مسافرت بوده که به تنوع منطقه گردشگری بسیاری دارد. در این شهر می مانید که به دیدن کدام یک از جاذبه ها بروید. مسیر جنگلی کلاردشت به عباس آباد یکی از جذاب ترین جاده های ایران است. اگر به مناطق جنگلی و ییلاقی علاقه دارید، به پارک ملی خشکه داران یا جنگل مازیچال عباس آباد یا غار دهچال در میان جنگل دهچال بروید.

با این وجود، بیشتر گردشگران ایرانی عباس آباد را به خاطر دریاچه مشهورش می شناسند. دریاچه ای که در میانه آن، یک بنای تاریخی مربوط به دوران صفویه به زیر آب ها رفته و گاهی از آب بیرون می آید. باغ کنار دریاچه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 • مسیر دسترسی: از سمت تهران به جاده هراز و جاده آمل بروید. مسیر جاده بابل، قائم شهر، ساری و بهشهر را در پیش بگیرید. نرسیده به بهشهر وارد بلوار هاشمی نژاد و سپس بلوار امام رضا شده و در نهایت وارد جاده عباس آباد شوید. برای رسیدن به دریاچه هم بایستی در همین جاده رستوران قصر را رد نموده که به خروجی جاده در سمت راست به سمت دریاچه عباس آباد برسید.
زیر اب

جنگل های دالخانی

یکی از جنگل های زیبای نزدیک رامسر، جنگل های دالخانی هستند که می توانید به دیدن آن بروید. این جنگل ها نزدیک به منطقه گردشگری دیگری به نام جواهر ده بوده و بایستی مسیر این منطقه را پیش بگیرید. اگر به سمت جواهر ده می روید، پیشنهاد می دهیم که حتما مدتی را در میان این جنگل های آرام بنشینید و حتی یوگا کار کنید. مکان دقیق تر این جنگل که به راحتی می توانید از مردم محلی بپرسید، قبل از جنت رودبار بوده که البته جدای از رودبار قصران و رودبار منجیل است. زیبایی این جنگل به حدی است که می توانید برنامه یک گردش یک روزه برای آن را بچینید.

 • مسیر دسترسی: به سمت استان مازندران و شهر رامسر حرکت کنید. وارد جاده تنکابن شده و بعد از ۷ کیلومتر به سه راهی جنت رودبار بروید. در مسیر جنت رودبار و پس از طی ۲۳ کیلومتر به جنگل های دالخانی خواهید رسید.
ماسال

شهر نور و جاذبه های اطرافش

شهر نور یا سولده قدیم یکی از شناخته شده ترین و بهترین مناطق شمال ایران برای سفر است و خانواده ها و جوانان در تمام طول سال، به سمت این شهر رهسپار می شوند. این شهر ساحلی در کنار دریای خزر قرار گرفته و در اطرافش منطقه های گردشگری بسیاری دارد. جدای از ساحل آن که معروف بوده، در سمت جاده شهر نور به چمستان با پارک جنگلی کپشل روبرو خواهید بود. تور شمال

همچنین اگر کمی به درون جنگل پیشروی کنید، می توانید دریاچه الیمالات و آبشار آب پری را هم ببینید. آبشار آب پری در ۵ کیلومتری شهر نور است. دریاچه الیمالات هم تا نور حدود ۸ کیلومتر فاصله دارد. آبشار سیسنگان، حرام او و ونوش به همراه روستای یوش با خانه زیبای نیمایوشیج از دیگر مناطق توریستی اطراف شهر نور هستند.

در کنار شهر هم کاخ تمیشان و پارک جنگلی نور را برای بازدید انتخاب کنید.

 • مسیر دسترسی: از تهران می توانید مسیر جاده چالوس و در نهایت شهر نور را پیش بگیرید. از سمت جاده هراز و در نهایت پس از گذشتن از آمل هم می توان به نور رسید.
الیلامات

دریاچه الیمالات

اگر به دنبال دریاچه ای می گردید که در کنار آن نشسته و یا به پیک نیک بروید، دریاچه الیمالات در شمال را پیشنهاد می دهیم. دریاچه ای که نه تنها می توانید در زمان های مشخصی که پر آب شده، در آن قایق رانی کنید، بلکه سکون و حرکت آرام آب دریاچه را با طبیعت سرسبز اطرافش مشاهده کنید. دسترسی به این دریاچه بسیار راحت بوده و تا جاده نور به چمستان تنها ۳ کیلومتر فاصله دارد. دریاچه الیمالات به دلیل وجود سد الیمالات تشکیل شده و هم اکنون تبدیل به یکی از بهترین مناطق شمال کشورمان در نزدیکی شهر نور شده است.

مسیر دسترسی: به سمت شهر نور و سپس جاده مابین نور-چمستان حرکت کنید. در این جاده پس از طی ۸ کیلومتر وارد فرعی شوید که به سمت دریاچه الیمالات حرکت می کند.

روستای لاویچ

روستای لاویج

از دیگر جاذبه های شهرستان نور که در مجله الی گشت به شما پیشنهاد می دهیم به دیدن آن بروید، روستای لاویج است. این روستا به دلیل آب و هوای خنک و مطبوع بهاری که در اکثر روزهای گرم سال دارد و در میان دامنه های البرز قرار گرفته، گردشگران را به سمت خود جذب می کند. از جاذبه های اطراف این روستا می توان به آب گرم لاویج، آبشار معروف آن و طبیعت و چشم انداز زیبابش که گاهی با آب و هوای مه آلود جذاب تر می شود، نام برد. فاصله روستا تا چمستان حدود ۱۷ کیلومتر است.

 • مسیر دسترسی: برای رسیدن به روستا، به سمت نور رفته و سپس وارد جاده چمستان شوید. در جاده چمستان به نور مسیر آسفالته ای را به سمت جنوب این منطقه طی نموده که از جنگل های کشپل می گذرد.
مازیچال

مازیچال

مازیچال از منطقه‌ های ییلاقی شامل روستاهای دراسرا، سی بن و کاظم کلا بوده که از جاده‌ کلاردشت قابل دسترسی است. حدود یک ساعت باید به سمت مازیچال پیاده روی کنید تا به یکی از زیباترین ارتفاعات مازندران برسید. مسیر دسترسی به مازیچال، کمی نسبت به دیگر راه های دسترسی شمال کشور سخت تر بوده و سختی این مسیر برای افراد طبیعت گرد مناسب است اما ارزشش را دارد. در منطقه مازیچال و در ۱۷ کیلومتری کلاردشت یک زندگی به دور از تکنولوژی و کاملا سالم و روستایی را تجربه کنید. قسمت های پایین‌ تر از مازیچال، جنگلی اما ارتفاعات آن کوهستانی است. در بهار و تابستان، مسیرهای منتهی به مازیچال پر از گله های گوسفند می‌شود. هر مسیر و منطقه ای برای یک چوپان و روستا مشخص شده است. می توانید دامدارانی را ببینید که از روستاهای عباس آباد تنکابن به این ارتفاعات آمده و گوسفندهای خود را به چرا می برند.

 • مسیر دسترسی: باید به سمت کلاردشت در نزدیکی چالوس بروید. بعد از  میدان بزرگ کلاردشت به سمت جاده ۲ عباس آباد و در نهایت کرد محله بروید. با راهنماهای محل به سمت ارتفاعات مازیچال و روستای آن حرکت کنید.
جنگل

قائم شهر

از جمله شهرهای دیدنی در شمال کشور و در استان مازندران، شهر قائم شهر است. گردشگران ایرانی برای تماشای بهترین مناطق شمال ایران، جاذبه های این شهر را انتخاب می کنند. اگر به قائم شهر رفتید، نه تنها از خود شهر دیدن کنید؛ بلکه به جاذبه های اطراف آن مانند منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس، سد زمزم، تپه باستانی گردکوه، جنگل کوتنا، چشمه آب معدنی هزارون، پارک جنگلی تلار و دریاچه گل پل هم بروید. این منطقه در ۲۰ کیلومتری ساری قرار گرفته است.

 • آدرس و مسیر دسترسی: از جاده هراز یا فیروزکوه از سمت تهران می توانید به این شهر بروید.
برنت زیبا

برنت

و باز هم روستایی شمالی که هر گردشگر و عاشق مناطق طبیعی و روستایی را به خود می کشاند. برنت که Bernet تلفظ می شود، در ارتفاعات سواد کوه و در دهستان خانقاه پی قرار گرفته است. این روستا مدت بسیار طولانی بوده که تشکیل شده و شما را با بقایای تمدنی قدیمی آن هم روی ارتفاعات و مراتع سر سبز شمال و رشته کوه البرزر روبرو می کند. رودخانه اسبه او در نزدیکی آن قرار گرفته و تماشای بقایای بناهای تاریخی مانند کوشک اردشیر بابکان، حمام و عمارت علی محمد خان نیز در مسیر جاده خطیر کوه را از دست ندهید.

 • مسیر دسترسی: با دیدن تابلوی روستا، به سمت فرعی راست جاده بپیچید. جاده باریک و رویایی آن را ادامه داده تا به دوراهی روستا برسید. روستای ییلاقی برنت را پس از گذر از جاده خاکی به طول ۸ کیلومتر خواهید دید.
گرسمار

گرسماسر

کوهی سرسبز در شمال با نام کوه سماموس وجود دارد که در دامنه های شرقی آن روستایی به نام گرسماسر قرار گرفته است. در سمت دیگر این کوه و در دامنه های ناحیه شمال غربی آن، روستای معروف جواهر ده واقع شده است. اگر به این منطقه سفر کردید، به دیدن جاذبه های آن مانند چشمه‏‌های آب معدنی امیرخانی، راد کنار، رستم‏ سر، پولاد، چهار پیچ و گرسماسر و نیز به تفرجگاه زیبای لپاسر حتما بروید.

 • مسیر دسترسی: برای رفتن به گرسمسار، باید از جاده ی تنکابن به سمت رامسر و در نهایت وارد جاده هریس شوید. حدودا ۲ ساعت که رانندگی کنید به جنگل های دالخانی خواهید رسید و پس از گذشتن از آن، به منطقه ییلاقی گرسمسار  می رسید. تور شمال
جواهر ده قلب شمال

جواهر ده

جواهری در بالای ارتفاعات کوه و ابرها که نه تنها روستایی ییلاقی و فصلی است بلکه به زیبایی معماری روستایی شمال کشور در ارتفاعات را نشان می دهد. روایت های مختلفی برای دلیل نامگذاری روستا بیان شده است. مثلا می گویند نام یکی از زنان روستا جواهر بوده یا عده ای می گویند که در این روستا، گنج های بسیاری پنهان شده است. بعضی نیز می گویند که احتمالا نام اول روستا جورده بوده که به معنی روستای بالا دست است که به مرور زمان به جواهر ده تغییر نموده است.

 • مسیر دسترسی: ٢٧ کیلومتر بعد از شهر رامسر  و در پیچ جاده فرعی و کوهستانی باید وارد شوید. مسیری را به سمت ناحیه مرتفع ۲ هزار متری پیش بگیرید تا در دامنه‌های البرز به جواهر ده برسید.
فیلبند

فیلبند

فیلبند را دیگر تمام طبیعت دوستان می شناسند، رفته اند، عکس های آن را دیده اند یا اینکه حداقل نام آن را شنیده اند. این منطقه با طبیعت بی نظیر و منظره ای که پیش روی گردشگران می گذارد، توانسته به یکی از قطب های گردشگری و بهترین مناطق شمال ایران تبدیل شود.

 • مسیر دسترسی: از تهران تا فیلبند تنها ۱۸۶‌ کیلومتر راه است که از نظر زمانی حدود سه ساعت و نیم طول می کشد. اگر می خواهید از تهران به فیلبند بروید، وارد جاده هراز شوید. بعد از رودهن، آبعلی و تقریبا ۵۰ کیلومتر بعد از گزنک و ۲۵ کیلومتر مانده به آمل، یک خروجی در سمت راست جاده وجود دارد که به سنگچال می‌رسد. بعد از روستای سنگچال به ارتفاعات فیلبند می رسید.
سلیمان تنگه

مسیر ته جن به سلیمان تنگه

از جاذبه های طبیعت گردی و بهترین مناطق شمال ایران برای سفر، مسیر ته جن به سلیمان تنگه است. ترکیب شالیزار ها و رودخانه ی پر آب از تجن با جنگل‌های بکر و دهکده‌های زیبا و دره‌ها و جاده‌های مرتفع مسیری است که شما را به سلیمان تنگه می رساند، فوق العاده دیدنی و فرح بخش است. سلیمان تنگه برای ماهی گیری بسیار مناسب است. در این منطقه می توانید ماهی هایی همچون زرد پر، کپور، فیتوفاگ، کولی، ماهی سفید رودخانه‌ای و قزل آلای رنگین کمان صید کنید. برای رسیدن به سلیمان تنگه از ساری باید ابتدا باید به سمت دودانگه حرکت کنید. از ساری تا دودانگه، در حدود ۴۰ کیلومتر راه در پیش است.

 • مسیر دسترسی: برای رفتن به این مسیر باید جاده فیروزکوه را به سمت آمل طی کنید. نرسیده به پل سفید و نبش پمپ بنزین، جاده‌ای فرعی وجود دارد که شما را مستقیماً به مقصد اصلی‌ خواهد رساند.
پل سفید

رامسر

شهر رامسر یکی از رویایی ترین شهرهای خطه شمال ایران است که در سمت غرب استان مازندران قرار گرفته است و  پر از جاذبه های زیبا و بی نظیری است که هر گردشگری را می تواند عاشق خودش کند. در این شهر حتما از روستای جواهرده، قلعه ی مارکوه، تله کابین رامسر، کاخ مرمر رامسر، بوستان جنگلی صفارود، منطقه ییلاقی گرسماسر، آب گرم سادات محله، جنگل دالخانی، غار یاغی لوکا و سد میجران دیدن نمایید.

 • مسیر دسترسی: دسترسی به شهر رامسر در غرب استان مازندران به راحتی از طریق جاده کرج و چالوس امکان پذیر است. این شهر با جاذبه های اطرافش مانند جنگل های دالخانی و … گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.
کلاردشت

کلاردشت

این منطقه ییلاقی هر چند که در کنار دریا قرار نگرفته اما دریاچه ای بسیار پهناور دارد. دشت کلاردشت با قله تخت سلیمان و شهرهای عباس آباد، کجور و چالوس و کوه های الموت احاطه شده است. دریاچه این منطقه، ولشت نام دارد. این دریاچه برای ماهیگیری، شنا یا قایق سواری بسیار عالی است. اگر در شنا مهارت ندارید، وارد دریاچه نشوید. مسیر و جاده منتهای به کلاردشت نیز بسیار جذاب و رویایی است. در بهترین مناطق شمال و کلاردشت، جاده های احاطه شده با درختان جنگل در دو طرف و مارپیچی را به خاطر بسپارید. کلاردشت را چه در ایران و چه خارج از کشور، به نوعی بهشت ایران می دانند.کلاردشت در قسمت غربی مازندران و در دل رشته کوه البرز واقع است. این شهر با قدمت ۴۰۰۰ ساله و کوه های پوشیده از برف با جنگل های بکر و طبیعی در پایین دست تبدیل به یکی از بهترین مناطق شمال کشور برای تفریح شده است. کلاردشت در در ۳۵ کیلومتری بخش مرکزی سواحل جنوبی دریای خزر واقع شده است.

 • مسیر دسترسی: برای رسیدن به این منطقه، زمانی که جاده چالوس را طی کردید، به شهر مرزن آباد می رسید. دو راهی جلوی رویتان را ادامه داده تا مابین دریا و چالوس و جنگل به کلاردشت برسید. تور شمال
باداب سورت

باداب سورت

باداب سورت یکی از چشمه های طبیعی ایران بوده که جزو نمونه های بی نظیر چشمه های طبیعی جهان است. باداب سورت دومین میراث طبیعی ملی با جاذبه های طبیعی انگشت شمار است. بسیاری از خانواده ها و علاقه مندان به کوهپیمایی و در نهایت دیدن حوضچه هایی به رنگ های زرد، قرمز، نارنجی و آبی می توانند به این منطقه بیایند. جلوه بی نظیر بهترین مناطق شمال برای مسافرت را در این طبیعت خواهید دید.

گردشگران به هر یک از قسمت های این چشمه ها بسته به شکل ظاهری شان نام های متفاوتی داده اند. در سفر به باداب سورت حتما از بخش های مختلف آن یعنی چشمه های پلکانی، چشمه شور و برمودای اروست، چشمه های اکسیر حیات، باداب ترش یا چشمه ترش، سیاه تی و چشمه های خشک شده آن دیدن کنید.

 •  مسیر دسترسی: در مجموع رسیدن به چشمه های طبیعی باداب سورت بسیار راحت و آسان بوده و نیازی به راهنما ندارید تا به این چشمه ها برسید. از دو استان مازندران و یا سمنان می توانید خود را به این منطقه گردشگری برسانید. برای دسترسی به باداب سورت بایستی به استان مازندران، ساری بخش چهاردانگه، سپس روستای اروست و در نهایت جاده باداب سورت برسانید.
 • مسیر محور سمنان را باید به سمت مهدیشهر را ادامه دهید. سپس از شهمیرزاد، فولاد محله، سه راه تلمادره و در نهایت روستای اروست خواهید گذشت تا به کوه و چشمه های باداب سورت برسید.
دریاچه سورت

دریاچه چورت

بسیاری از گردشگران تمایل دارند تا برای قایق رانی روی دریاچه چورت به سمت شمال حرکت کنند. این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه ها و آبگیرهای تشکیل شده در منطقه ای گود در شمال کشورمان است که صحنه های بسیار دیدنی را به وجود آورده است. اگر هوا بارانی با زمین ها مرطوب نباشند، می توانید در اطراف دریاچه اتراق کنید. از مشخصات بارز این دریاچه تنها درختان سخته و خشک شده ای است که تمام قسمت های دریاچه را پوشانده اند و بعضی از سر شاخه های آن ها از دریاچه بیرون زده اند. دریاچه چورت به چشمه های طبیعی باداب سورت نزدیک است. بنابراین می توانید در یک برنامه بازدید از هر دو را جای دهید.

 • مسیر دسترسی: ۱۰ کیلومتری روستای چورت، حد فاصل ساری تا کیاسر، استان مازندران

آبشار آهکی و کلبه‌های جنگلی لفور

اگر به دنبال منطقه ای جنگلی برای سفری یک روزه و پیاده روی هستید، به جنگل های لفور در فاصله ۳ ساعته از تهران بروید. مسیر پیاده روی در میان این جنگل بسیار زیبا بوده و در طول مسیر رودخانه و آبشارهای زیبایی خواهید دید. در مسیر حرکت خود به سمت سوادکوه شما از شهر دماوند، فیروزکوه، ورسک، پل سفید، زیرآب، شیرگاه عبور خواهید کرد. البته پیاده روی در جنگل تا رسیدن به آبشار آهکی حدود دو ساعت زمان نیاز دارد. تور شمال

 • مسیر دسترسی: این جنگل ها در میانه جاده فیروزکوه به سمت سوادکوه قرار گرفته اند. از تهران تا جنگل های لفور، ۳ ساعت راه دارید. سپس از حاشیه جنگل تا رسیدن به آبشار ۲ ساعت پیاده روی خواهید داشت.
روستای کندلوس

روستای کندلوس
اگر هم به دنبال گشت و گذار در منطقه سرسبز خطه شمال و هم زمان بازدید از مناطق باستانی آن هستید، روستای ۴ هزار ساله کندلوس را پیشنهاد دهیم. در این منطقه با اولین موزه روستایی جهان روبرو خواهید بود. قدیمی ترین آثار و اشیای منطقه در این موزه نگهداری می شود. همچنین روستای پلکانی و خانه هایی با معماری بومی شمال این منطقه تصویری بسیار دیدنی را به شما ارائه می دهد. در محله های مختلف این روستا به نام درزی کلا، ملاکلا، بنیم سری، سری دله، جیرسری و جورسری هیچ گونه آشغالی نخواهید دید. چرا که اهالی این روستای پاک منطقه زندگی خود را بسیار تمیز نگه می دارند. در این روستا حتما از موزه های مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی دیدن کنید. تور شمال

آدرس: استان مازندران، ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر، بخش کجور

مسیر دسترسی: وارد محور کرج چالوس شوید تا به یکی از بهترین مناطق شمال ایران بروید. ۷ کیلومتر بعد از مرزن آباد، دوراهی کجور را خواهید دید که پس از ورود به آن و طی ۴۲ کیلومتر مسیر کوهستانی به روستای کندلوس می رسید. تور شمال

غار ابی دانیال

غار آبی دانیال

دومین غار آبی بزرگ در ایران از لحاظ طول است. قبل از غار آبی دانیال که یکی از بهترین مناطق شمال است، غار قوری قلعه کرمانشاه قرار گرفته است. بنابراین آن را می توان یکی از گنجینه های طبیعت ایران دانست. برای آنکه محدوده این غار آبی را بدانید، باید گفت که در ۵ کیلومتری جنوب سلمان شهر در مازندران و در ۲ کیلومتری روستای دانیال قرار گرفته است. تورهایی که برای غارنوردی در این غار اجرا می شوند، گردشگران را به گردش درون روستا هم می برند. حتی اگر تجربه غارنوردی ندارید، باز هم به راحتی می توانید وارد غار شوید و در پیمایش آن شرکت کنید.

 • مسیر دسترسی: به منظور دسترسی به این غار جاده اصلی ده دانیال است که از مرکز شهر متل قو به سمت جنگل پیش می‌رود و بعد از گذشتن از ده خاکی می‌شود. در ادامه مسیر به صورت راهپیمایی در کنار رودخانه اصلی است که تقریبا تا دهانه غار ۳۰ تا ۴۵ دقیقه راهپیمایی دارد و در قسمتی که یک شعبه کوچک به رودخانه می‌ریزد ادامه مسیر به سمت سرچشمه شعبه غار ادامه می‌یابد.تور شمال
اسکلیم دره

دره اسکلیم رود

دره ای که شما را به سمت آبشاری آهکی پیش می برد. دره ای بسیار سرسبز و منطقه ای بسیار وسیع که تا چشمتان کار می کند رود و سرسبزی را خواهید دید. برای جنگل نوردی می توان وارد دره اسکلیم رود شد. بنابراین برای پیاده روی، تجهیزات جنگل نوردی را به همراه داشته باشید. در طول مسیر می توانید به بازدید دریاچه و سد البرز هم بروید. تورهای زیادی برای بازدید از این منطقه برگزار می شود. پیشنهاد می شود به دلیل امکان گم شدن در جنگل، با تور به سمت دره و آبشار اسکلیم رود بروید. این دره در استان مازندران از بهترین مناطق شمال برای مسافرت و تورهای طبیعت گردی است.

وسایل مورد نیاز : کفش مناسب پیاده روی، لباس اضافه، کوله پشتی سبک، دوربین عکاسی، کرم ضد آفتاب و قمقمه آب

 • مسیر دسترسی دره اسکلیم رود: آبشار آهکی اسکلیم رود در یان جنگل های لفور قرار گرفته است. بنابراین از طراق جاده فیروزکوه به سمت سواد کوه حرکت کرده و در نهایت با یک راهنما وارد جنگل های لفور شده و به سمت آبشار اسکلیم رود حرکت کنید. تور شمال
اسکلیم رود

مرداب هسل

یکی از عجیب ترین، مرموز ترین و رنگی ترین مرداب ها در بهترین مناطق شمال است که تورهای بسیاری برای آن برگزار می شود. این مرداب یا آبگیر فصلی در هر فصل رنگی متفاوت دارد که به آن جذابیت خاصی بخشیده است. نام های دیگر آن در میان مردم محلی مازندران و طبری، مشعل یا مشل و گاهی کنیچال هم هست. این مرداب از روستای چنس که در نزدیکی آن قرار گرفته فاصله چندانی ندارد و با یک راهنمای محلی می توانید پس از طی مسیر یک ربع ساعت پیاده روی به محل مرداب برسید.

 • مسیر دسترسی: به سمت استان مازندران و کلاردشت بروید. سپس به سمت مرزن آباد و در نهایت با پیدا کردن جاده فرعی روستای چنس به سمت مرداب هسل بروید. بهتر است که از نقشه و مسیریابی گوگل مپ استفاده کنید. همچنین قبل از رسیدن به چالوس می توانید به روستای سینوا بروید. ورودی این روستا بعد از پلیس راه قرار دارد. سپس از پل رودخانه عبور کرده تا به دو راهی مرداب برسید. مسیر سمت راست به هسل می رسد. تور شمال
مرداب هسل

شهر نکا با جاذبه های طبیعت گردی بسیار

شهر نکا از جمله شهرهای شمالی کشور در استان مازندران است که برای سفر جاذبه های بسیاری دارد. دریاچه استخر پشت، غار گمیشان نکا، چشمه آب معدنی قرمزض، آبشار زیبای دزده، ساحل مروارید نکا و پارک تپه تاریخی نارنج باغ به همراه روستاهای اطرافش از جمله مکان های دیدنی هستند که در سفر به نکا می توانید از آن ها دیدن کنید.

 • مسیر دسترسی: اگر از تهران به سمت شمال می روید باید در نهایت خود را به ساری برسانید. از ساری جاده بهشهر را پیش گرفته و نرسیده به بهشهر به نکا خواهید رسید.
پلنگ دره

پلنگ دره

از آبشارهای زیبای ایران در ناحیه شیرگاه استان مازندران بوده که تا تهران تنها ۴ ساعت راه دارد. مسیر پیاده روی رسیدن به پلنگ دره هر گردشگر و طبیعت گردی را مجذوب خود می کند. بیشتر تورهایی که برای این منطقه برگزار می شود، از جاذبه های مسیر مانند عبور از رودخانه و جنگل، گذشتن از تنه های درخت افتاده روی رود و آب و هوای خنک آن هم بهره می برند. تور شمال

مسیر دسترسی: از تهران جاده فیروزکوه را تا شیرگاه پیش گرفته و در نهایت باید به سمت شمال شرقی شیرگاه مسیری یک ساعته را در میان جنگل های این منطقه پیاده روی کنید. تور شمال

فیروزکوه

ورود به بخش تورهای داخلی با هم گشت کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.