Let’s travel together.

گرجستان در یک نگاه

۱۰۱

گردشگری بین المللی
جاذبه های گردشگری آسیا

تاریخ و فرهنگ گرجستان با ایران مشترکات بسیاری دارد؛ چراکه عمدتاً قسمت شرقی این کشور در گذشته ای نه چندان دور ، جزء قلمرو ایران بوده و وابستگی مستقیم سیاسی- نظامی با ایران داشته و یا خراج پرداخت نموده و تحت حمایت ایران بوده است.
اگر گرجستان را به عنوان مقصد سفر خود برگزیده اید با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را که لازمه سفر به این کشور است در اختیار شما قرار دهیم.نام قدیمی گرجستان « کولخیدا » یا کُلخیس و بعدها « ایبریا » بود. در زمانهای بعد، به بخش هایی از این سرزمین به «کاختی»، «کارتلی» ،«ایمرتی» و «اگریسی» اطلاق می گردید.در زبان انگلیسی « Georgia  » و در زبان روسی «گروزیا» می باشد.

این قلمرو از زمانهای دیرین، مسکونی بوده و آثار باستانی مربوط به دوره های سنگ ، مفرغ  و آهن نشان دهنده ساختارهای قبیله ای و سپس دوران گذر  به یکجا نشینی، جوامع اجتماعی، دامداری و کشاورزی این منطقه است.
گرجستان کشوری کوهستانی و پر باران است که در منطقه قفقاز و تقریبا بین کوههای قفقاز بزرگ و قفقاز کوچک قرار دارد و مرز میان اروپا و آسیا محسوب می‌شود. گرجستان در میانه و غرب قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) واقع شده است.
گرجستان پس از ارمنستان و روم سومین کشوری است که در اوایل سده چهارم میلادی، مسیحیت را به عنوان دین رسمی برگزید.
اوج رشد روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و گرجستان به دوره صفویه بر می‌گردد.  در سده ۱۹ میلادی در دوران روسیه تزاری روابط ایران و گرجستان به دلایلی کم‌رنگ شد و در دوره شوروی با تعطیلی سرکنسولگری های ایران در تفلیس و باتومی، تقریباً قطع شد؛ اما در دهه ۹۰ سده ۲۰ میلادی پس از استقلال گرجستان و برقراری روابط مستقیم سیاسی دو کشور، دوره کاملاً جدید روابط دوستانه ایران و گرجستان آغاز شد.
۲۶ ماه مه ، روز ملی گرجستان است و آغاز روابط دیپلماتیک  ایران و این کشور ۱۵ ماه می ۱۹۹۲ است. نوع حکومت ، جمهوری و زبان رسمی، گرجی و شعار ملی آن “قدرت در همبستگی است” .
بالاترین مقام اجرایی در این کشور رییس جمهور است که حداکثر دو نوبت می تواند انتخاب شود و طول دوره ریاست جمهوری  ۵  سال است. وی فرمانده کل قوا نیز هست. اخیرا با  تغییراتی که در قانون اساسی داده شده، بخش زیادی از اختیارات رئیس جمهور به نخست وزیر واگذار شده و رئیس جمهور بیشتر جنبه تشریفاتی پیدا نموده است .
پایتخت گرجستان شهر تفلیس است که در زبان های گرجی، انگلیسی ، روسی و ارمنی این شهر به صورت « تیبیلیسی » ( Tbilisi  ) تلفظ می شود ولی ایرانیان و اعراب این شهر را « تفلیس » و ترک ها و آذری ها « تیفلیس » می نامند. ریشه این واژه « تپیلی » به معنی گرم می باشد. به لحاظ جغرافیایی، تفلیس هم عرض شهرهای: تاشکند، استانبول، رم، بارسلو ، بوستون و شیکاگو است.

دین و مذهب:

گرجستان سومین کشور جهان است که در آن دین مسیحیت ( در سال ۳۳۴) توسط شاه میریان و همسرش خانم نانو رسمی شد. پیش از آن بت پرستی، آیین زرتشت، مهر پرستی و یهودیت در گرجستان رایج بود. در حال حاضر طبق آمار رسمی: ارتدکس گرجی ۸۴ درصد، مسلمان ۹/۹ درصد ، مسیحی ارمنی ۹/۳ درصد ، مسیحی کاتولیک ۸/. درصد ، آشوری ۱/. درصد و یهودی ۱/. درصد می باشند. ولی بر اساس آمارهای دیگر ترکیب جمعیتی ادیان عبارتند از: ارتدوکس گرجی ۶۵ درصد،‌ ارتدوکس روس ۱۰ درصد ،‌ مسلمانان ۱۱درصد ،‌ ارامنه ۸ درصد و‌  سایر مذاهب ۶ درصد.
قابل ذکر است که هم اکنون مذهب درگرجستان دارای جایگاه ویژه ای است و گرجیان را می توان مردمانی مذهبی و معتقد دانست. ۷۵ سال سیطره نظام کمونیستی و تلاش برای حذف مذهب و تخریب مراکز مذهبی نه تنها نتوانست فطرت خداجوی مردم اعم از مسلمان و مسیحی را نابود کند؛ بلکه موجب پررنگ تر شدن عنصر دین گردید. در ازمنه مختلف، همسایگی با کشورها و یا جوامع مسلمان: ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه و مجاورت با ادیان غیر مسیحی موجب گردیده که گرجی ها بر هویت زبانی، نژادی و مذهبی خود ( برای تمایز با همسایگان) اصرار ورزند. شاید بتوان به این عوامل، جنگ با ترک های عثمانی، مغولان و …  که در طول تاریخ گرجی ها را آزرده اند، افزود.

خط و زبان :

خط و زبان رسمی و غالب گرجی است ولی زبان روسی هم رایج لیکن رو به افول می باشد. اخیرا دولت به ترویج زبان انگلیسی اهتمام بسیاری نشان داده است. اخیراً تقویت زبانهای آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، ترکی، فارسی و عربی در مدارس جزء برنامه های دولت عنوان شده است. آموزش زبان فارسی در گرجستان ( دانشگاههای مختلف، مدارس ابتدایی، مدارس دینی، رایزنی فرهنگی و…) جایگاه بسیار خوبی دارد.

برای سفر به این کشور با آژانس باهم گشت تماس حاصل نمایید.۰۲۱۲۸۴۲۳۷

مجله اینترنتی گردشگری نخل آبی

ورود به بخش تورهای با هم گشت کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.